V pondelok, 13. decembra sme si aj my na našej škole pripomenuli sviatok sv. Lucie.

Naše štvrtáčkLucia 1y – Katka, Silvinka, Martinka a Julka – spolu s gazdom Martinom povymetali kúty našich tried, povyháňali zlé sily a časť dverí označili cesnakom, aby sa nič zlé do našich tried nedostalo. Takýto rituál zopakovali aj v našej materskej škole a nezabudli ani na riaditeľňu nášho pána riaditeľa. Popri tomto vymetaní, sa žiaci dozvedeli niečo aj z histórie sviatku sv. Lucie.

„13. december - pre krátkosť dňa a dĺžku noci bol považovaný za najstrašidelnejší deň v roku a to najmä kvôli duchom. Ženy, ale i muži sa odievali do bieleho a pomocou husacích pier vymetali kúty domácností od zlých síl.

V minulosti sa sviatok sv. Lucie spájal s čarami. Jedna povera vraví o drevenom stolčeku. Ten mal gazda postupne vyrezávať do Vianoc a pri jeho výrobe nesmel byť použitý ani jeden jediný klinec. Vtedy mal stolček tú pravú čarovnú moc. Na Štedrý deň, počas polnočnej omše,  si mal gazda sadnúť na stolček a okolo oltára uvidel tancovať všetky strigy z dediny. Hneď na to mal vziať stolček a utekať domov, aby ho strigy nechytili.

Pred zlom, čarodejnicami a bosorkami sa dedinčania chránili jedením cesnaku a cibule. Dom kropili svätenou vodou. Veď kedysi sa aj vravelo: „Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc.“

Tento deň naši predkovia považovali za najväčší stridží deň. Povráva sa, že vtedy mohli ľudia vidieť lietať na metlách strigy. Pred zavedením gregoriánskeho kalendára bol 13. december považovaný za najkratší deň v roku.
Na Luciu sa dievky poobliekali do bielych plachiet a s pomúčenými tvárami chodili po dedine. Búchali na dvere a bez dovolenia vošli dnu. Husím krídlom omietli steny, štetkou ich obielili a tým symbolicky vyhnali zlo z domov. Tieto zvyky však v súčasnosti pretrvali len na niektorých dedinách. 
Na Luciu treba jesť pre zdravie cesnak a cibuľu a dom sa pokropí svätenou vodou na ochranu pred zlými silami. Tento deň sa nesmie do domu pustiť cudzia žena, a tiež by sa nemalo nič darovať či požičiavať, nesmelo sa šiť, ani priasť. Na Luciu, podobne ako na Barboru, si dievčatá dávali do vázy čerešňové alebo jabloňové vetvičky, a pokiaľ do Štedrého dňa vykvitli, zaručene ich stretla láska.
Aké sú od Lucie do Vianoc dni, také budú aj mesiace.
Svätá Lucia je kráľovnou zimy.
Svätá Lucia ukazuje svoju moc, lebo prináša najdlhšiu noc.
 

Veríme, že sa takéto ľudové tradície budú zachovávať aj naďalej, veď ide o krásne dedičstvo po našich predkoch, o krásu ľudových tradícií.Lucia 2

Lucia 3